Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
Engedélye sincs, de Elon Musk már sebészeti partnert keres az emberi agyi kísérletekhez. Vállalata, a Neuralink 2016 óta fejleszti az agyi implantátumokat, amelyek gyógymódot jelenthetnek majd akár a bénulásra vagy a vakságra.
Bár egyelőre nem kapott engedélyt embereken folyó kísérletekre, Elon Musk továbbra is folytatja az emberi agy implantátumokkal kapcsolatos nagyszabású terveit. A Reuters jelentése szerint a Neuralink, a milliárdos biotechnológiai vállalkozása potenciális klinikai vizsgálati partnerként megkereste az egyik legnagyobb amerikai idegsebészeti központot, hogy eszközeit embereken tesztelje, amint a szabályozók azt lehetővé teszik.
A Neuralink 2016 óta fejleszti az agyi implantátumokat, amelyek reményei szerint gyógymódot jelentenek majd az olyan nehezen kezelhető állapotokra, mint a bénulás és a vakság. A Reuters beszámolója szerint a vállalatot kellemetlenül érintette, hogy 2022 elején az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (U.S. Food and Drug Administration, ismert rövidítéssel: FDA) jelentős biztonsági aggályokra hivatkozva elutasította az emberi kísérletekre való továbblépésre vonatkozó kérelmét. A vállalat azóta dolgozik azon, hogy orvosolja a hatóság aggályait, de egyelőre kérdéses, hogy sikerrel jár-e és hogy mikor.
Mindenesetre a Neuralink
tárgyalásokba kezdett több intézménnyel, például a Barrow Neurológiai Intézettel, egy Phoenixben, Arizonában működő, neurológiai betegségeket kezelő és kutató szervezettel, hogy segítsen az emberi vizsgálatok elvégzésében.
A Neuralink erőfeszítéseit beárnyékolja, hogy jelenleg két ismert amerikai szövetségi intézmény is vizsgálatot folytat a vállalat eddigi gyakorlatával kapcsolatban.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának főfelügyelője tavaly kezdte el vizsgálni a Neuralinknél az állatjólét lehetséges megsértését. Azt gyanítják, hogy a vállalat elsiette az állatkísérleteit, amelyek felesleges szenvedést és az állatok pusztulását okozták. A társaság tagadta az állatkínzásról szóló vádakat. Az állatkísérleteket az UC Davis Kaliforniai Nemzeti Főemlőskutató Központjában végezték.
Az amerikai Közlekedési Minisztérium pedig a veszélyes kórokozók lehetséges helytelen kezelését (szállítását) vizsgálja, a vállalatnak a Kaliforniai Egyetemmel (University of California, Davis) 2018 és 2020 közötti állatkísérletekkel kapcsolatos együttműködése során.
Ez összhangban van Musk elképzelésével a Neuralink agyi csipjéről. A SpaceX és a Tesla dollármilliárdos vezérigazgatója és a Twitter többségi tulajdonosa szerint a cég agyi implantátumai rövidesen annyira elterjedtek lesznek, mint ma egylézeres szemműtét.
A Neuralink implantátuma egy agyi számítógépes interfész (BCI) eszköz, amely az agyba behatoló vagy annak felszínén elhelyezkedő elektródákat használ, hogy közvetlen kommunikációt biztosítson a számítógépekkel. Eddig azonban egyetlen vállalat sem kapott amerikai engedélyt arra, hogy BCI-implantátumot hozzon forgalomba a tengerentúlon.
Viszont eközben más, agyi számítógépes interfésszel foglalkozó cégek előrébb jutottak a piacra jutáshoz szükséges lépésekben. A Synchron közölte, hogy 2022 júliusában ültette be az első BCI-eszközét egy emberbe, miután egy évvel korábban megkapta az FDA jóváhagyását a kísérletekre.
A Synchron zászlóshajó-technológiája, a Stentrode egy endovaszkuláris (éren, ez esetben nyaki vénán belüli)
A társaság alapszintű technológiája egy motoros neuroprotézis vagy motoros BCI, amelyet a nyaki vénán keresztül ültetnek be a stroke kezelésére általánosan használt neurointervenciós technikákkal, azaz nem igényel nyitott agyműtétet. A rendszert lebénult betegek számára tervezték. (A neurointervenciós technikák során röntgensugár segítségével az orvos érrendszeren keresztül, de sebészi feltárás nélkül képes a betegséget megközelíteni és kezelni, így például elkerülhető a koponya vagy a gerinc megnyitása.)
A Synchron vezető szerepet tölt be a beültethető neurális interfésztechnológia területén. A jövőbeli tervei között szerepel az idegrendszeri állapotok, többek között a Parkinson-kór, az epilepszia, a depresszió és a magas vérnyomás diagnosztizálásának, valamint kezelésének lehetősége. A vállalat székhelye New Yorkban, a kutatás-fejlesztési létesítményei pedig az ausztráliai Melbourne-ben találhatók.